Co to jest PUR oraz pianka poliuretanowa i jakie ma zastosowanie?
Poliuretany (PUR lub PU) – to polimery powstające w wyniku addycyjnej polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów do amin i alkoholi. Piana PUR to dwuskładnikowa ciecz podawana pod ciśnieniem, ma zastosowanie jako nowoczesna technologia uszczelniająco-izolująca o bardzo dobrych parametrach fono-izolacyjnych (otwarta komórka) oraz hydro-izolacyjnych (komórka zamknięta).
Czy piana poliuretanowa jest odporna na grzyby i pleśnie?
Gotowa izolacja piankowa jest całkowicie odporna na zjawiska gnicia i butwienia oraz rozwój grzybów. Nie występuje przy tej metodzie ocieplenia zjawisko zanikania izolacji bądź pogarszania się jej właściwości. Deklaracje Właściwości Użytkowych na stosowane przez nas systemy piankowe podają wartość współczynnika przewodzenia ciepła, która uwzględnia efekt starzenia się produktu w czasie 25 lat. Przy izolacji pianką nie występuje efekt pylenia, izolacja ta jest bezwonna oraz w razie potrzeby łatwa w obróbce, dodatkowo jest odporna na działanie gryzoni i insektów, jest dla nich nieatrakcyjna.
Czy piana nie wywołuje alergii?
Piany poliuteranowe Purinova – które sotosujemy – nie wywołują alergii. W przypadku innych materiałów izolacyjnych, które na etykiecie mają informacje dotyczące środków ochrony bezpośredniej przy jego aplikacji, a struktura jest trudna do czyszczenia w związku z czym mogą gromadzić się np. różnego rodzaju roztocza czy kurz może być różnie. Struktura piany Purinos od Purinova jest zamknięta co utrudnia osadzanie się kurzu i nie powoduje podrażnienia górnych dróg oddechowych, tym samym nie prowadzi do alergii.
Gdzie mogę zastosować izolację poliuretanową?
Natryskowy sposób aplikacji izolacji poliuretanowej pozwala na zastosowanie jej na prawie każdym powszechnie stosowanym w budownictwie materiale (blacha ocynkowana, drewno, płyty drewnopochodne, styropian, papa, stal, laminat poliestrowo-szklany) oraz kształty (blacha trapezowa, falista). Piana PUR jest idealnym materiałem do izolacji wszelkich pomieszczeń, budynków.
Czy mogę zaizolować pianą cały budynek?
Przy pomocy poliuretanowych systemów izolacyjnych można z powodzeniem izolować zarówno dachy znajdujące się na zewnątrz, jak i poddasza budynków. Te systemy szczególnie dobrze nadają się do izolacji poddaszy, gdzie występuje wiele załamań powierzchni i trudno dostępnych miejsc o niestandardowych kształtach i wymiarach. Świetnie sprawdzają się również w przypadku pokrywania stropów, ścian pod zabudowę G-K, w domach drewnianych oraz przy izolacji podłóg. System otwarto-komórkowy piany PUR jest dodatkowo polecany ze względu na zdolność do tłumienia dźwięku.
Gdzie nie można stosować piany poliuretanowej?
Nie ma ograniczeń co do miejsc zastosowania piany PUR. Natrysk nią można wykonywać zarówno w starym jak i w nowym budownictwie. Ta metoda izolacji szczególnie polecana jest jako renowacja starych pokryć dachowych, których naprawa wiązałaby się z dużym nakładem środków. Dodatkowo metodą natrysku można wykonać do kilkuset metrów kwadratowych gotowego pokrycia w ciągu jednego dnia roboczego co w znaczny sposób oszczędza nasz czas.
Jaką wybrać pianę?
W zależności od pracy którą chcemy wykonać powinno się wybrać odpowiednia pianę, w takim wypadku nasz doradcą pomoże Państwu w tym wyborze. Natomiast w tym miejscu dodamy, iż do zewnętrznych izolacji oraz miejsc narażonych na wilgoć stosuje się pianę o strukturze zamknięto-komórkowej, do poddaszy na deski membranę pianę o strukturze otwarto-komórkowej na ściany pianę o mniejszej gęstości na posadzki twardą pianę o wyższej gęstości.
Jak dobrać odpowiednią grubość piany do poddasza i jaki jest wzór na to?
Energooszczędność poddaszy określa polska norma która musiała zostać dopasowana do Dyrektywy UE i będzie obowiązywała do 2017 roku po czym będzie ona jeszcze bardziej rygorystyczna. Wspomniana norma reguluje parametry techniczne produktów nie określając natomiast grubości warstwy – to wynika z wyliczeń. Od 2017 roku Polska norma wskazuje U=0,17 dla poddaszy i stropów. W wypadku oferowanej przez nas piany spełnia to 19 cm piany otwartokomórkowej lub 11 cm zamknięto-komórkowej. Należy jednak pamiętać ze wbrew pozorom drzewo nie jest dobrym izolatorem, zatem należałoby zakryć krokwie które potrafią zima przemarzać. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest piana grubości 20 cm co odpowiada około 35 cm grubości wełny. U= lambda / grubość piany