Odpady to niestety nieodłączna składowa towarzysząca produkcji energii w obecnych czasach. Zarówno stosowanie metod tradycyjnych jak i wdrażanie nowoczesnych technologii czy też utylizacja bezużytecznych produktów wiąże się z problemem odpadów i emisją gazów do atmosfery. Mają niekorzystny wpływ na otoczenie powodując destrukcję ekosystemu. Nawet pozornie bezpieczne metody mogą być źródłem toksyn kumulujących się w środowisku dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na trwałość danego sposobu izolacji, a co za tym idzie eliminacja bezużytecznych odpadów.
Poza pianką poliuretanową do dyspozycji mamy szeroką gamę materiałów, a wśród nich : wełna mineralna, perlit, styropian, wata szklana, szkło itp. Biorąc pod uwagę ilość materiału zużytego na osiągnięcie tej samej wartości izolacji najlepsze parametry bez wątpliwości przypisywane są piance poliuretanowej. Świadczy to o jej oszczędności oraz maksymalnym poziomie termoizolacji. Jednak nie tylko wydajność ma istotne znaczenie. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia naturalności względem otoczenia i obojętności dla człowieka. W czasach tak wysokiego wskaźnika alergii i chemicznych składowych oddziałujących na zdrowie pierwszorzędową zaletą pianki jest jej odporność na pleśnie i grzyby, bezwonność, idealne zabezpieczenie przed kurzem czy też pyłkami. Nie zawiera w swoim składnie freonów – związków bardzo szkodliwych negatywnie wpływających na warstwę ozonową i w wielu krajach zakazanych.
Kiedy zastosujemy wełnę mineralną z czasem dochodzi do utworzenia mostków termicznych, w których gromadzi się wilgoć. Takie środowisko sprzyja rozwijaniu pleśni i grzybów a więc obniża się skuteczność izolacji i komfort zdrowotny użytkowników. Styropian jest tylko w pewnym stopniu odporny na zawilgocenie, a więc stwarza warunki dla rozwoju drobnoustrojów. Szybko wysycha jednak nie jest odporny na ogień, chemikalia oraz promieniowanie UV. Jeśli chodzi o izolację akustyczną również nie spełnia oczekiwanych warunków. Styropianowe płyty elastycznie nie tłumią dźwięków powietrznych – muzyki, rozmów, a wentylacja możliwa jest wyłącznie jeśli ułożymy płyty nacięciami w kierunku ściany.