W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wytrzymałość zastosowanej metody. Na początku wyższe koszty związane z zastosowaniem pianki poliuretanowej mogą stanowić przeszkodę ale biorąc pod uwagę jej właściwości i skuteczność szybko można przekonać się że jest to najtańsza z metod .
Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością i trwałością w czasie. Wytrzymuje tyle czasu ile sama konstrukcja. Przy zastosowaniu wełny czy też celulozy niestety zachodzi zjawisko zmiany parametrów w czasie, osiadanie pod wpływem własnego ciężaru czego nie obserwujemy stosując piankę. Po rozebraniu budynku z reguły można ją ponownie użyć w identyczny lub podobny sposób. Poliuretan w formie odzyskanej piany może zostać ponownie użyty do izolacji lub zmielony służyć do produkcji kolejnych produktów np. materacy, spalona natomiast pozwala na odzyskanie części energii służącej do produkcji.
Szacowana oszczędność w budownictwie może osiągnąć nawet 30%. Piana poliuretanowa charakteryzuje się niezwykle korzystnym bilansem energetycznym jeśli chodzi o porównanie energii zużytej do jej produkcji a ilością energii oszczędzonej podczas jej użytkowania. Według fachowców energia zużyta do produkcji pianki PUR/PIR zwraca się już po pierwszym sezonie grzewczym. Aby wytworzyć płytę o łącznej powierzchni 1 m2 z 80 mm warstwy pianki potrzeba w przybliżeniu 100 kWh. Taki rodzaj płyty zastosowany na przykładowym dachu łamanym wieloletniego budynku wiąże się z oszczędnościami 160 kWh w czasie roku, a biorąc pod uwagę okres 50 lat łatwo zauważyć zyski w wysokości 8000 kWh.
Struktura pianki jest niezwykle trwała zwłaszcza na większość rozpuszczalników organicznych, wykazuje rewelacyjną przyczepność do wszelkich materiałów przez co ciężko naruszyć jej konstrukcję. Duża wytrzymałość mechaniczna również gwarantuje użytkownikowi satysfakcję i zadowolenie z wyboru. Znikoma chłonności wody zapobiega przed tworzeniem się mostków termicznych, gromadzeniem wilgoci i tworzeniem dogodnego środowiska dla pleśni. Pianka jest odporna na destrukcję oraz zmniejszanie objętości w czasie użytkowania. Niewielki rozmiar materiału oraz odporność na ściskanie nie stwarza problemów z transportem Jej lekkości pozwala na eliminację kosztów związanych z dodatkowymi wzmocnieniami konstrukcji nośnych.